Net als bij de studie die het OIVO in 2006 uitvoerde, blijft de vaststelling even bedroevend: de wet wordt genegeerd en er is geen ethiek, niet in de benzinestations, de kleine kruidenierswinkels, de kranten- en boekenwinkels (press-shops) noch in de grootdistributie. Ten tijde van het vorige onderzoek respecteerde één op tien verkooppunten de wet; vandaag zijn dat er (nog maar) nauwelijks twee op tien.
Jongeren hebben als anonieme enquêteurs meer dan 160 verkooppunten bezocht, verspreid over het hele land, om daar bier en alcopops te kopen. In acht op de tien gevallen kwamen ze de winkel buiten met een alcopop (voorbereide mix of limonade met alcohol) en bier onder de arm, ondanks het feit dat de verkoop van alcohol en alcopops aan minderjarigen verboden is.
Voor de sector is het vandaag, 3 jaar na de eerste studie, moeilijk om zulk onverantwoordelijk en weinig ethisch gedrag goed te praten. De wetgeving bestaat, ze moet nageleefd worden en er moeten sancties getroffen worden tegen de verkooppunten die zich weinig aan die wet gelegen laten liggen.
We moeten vaststellen dat de situatie op drie jaar tijd (bijna) niet verbeterd is. De wet wordt dagelijks met voeten getreden door verkopers voor wie winst maken het enige is dat telt.
De stappen die de beroepsverenigingen zetten, lijken ondoeltreffend. Het bewijs: het zijn dezelfde ketens en verkooppunten die gewoon doorgaan met die (verboden) verkoop.
Alcohol drinken leidt dan wel niet noodzakelijk en onvermijdelijk tot een alcoholverslaving, maar studies tonen toch aan dat de jongere zich niet bewust is van de gevaren van alcohol noch van het feit dat alcohol een (sociale?) drug is. Dat inzicht van de overheid en de gezondheidswerkers wordt jammer genoeg te weinig gedeeld door de verkopers.
De wetgeving niet kennen of weigeren ze toe te passen is verre van geruststellend voor de ouders en opvoeders en komt soms over als hypocrisie of puur cynisme. Daarom is het noodzakelijk, na 3 jaar waarin niet de minste gedragswijziging kon worden opgetekend, om strengere controles in te voeren en zwaardere boetes op te leggen bij niet-naleving van de wetgeving.
Verrassende handelingen:
Een zelfklever op de inkomdeur meldt dat de verkoop van alcohol aan jongeren onder de 18 verboden is, maar aan de kassa worden de alcopops die de jonge enquêteurs willen meenemen, gewoon afgerekend zonder vragen te stellen of een opmerking te maken.
Een verkoper vraagt naar de leeftijd van de enquêteur (= 12 jaar) en zegt dat dit de ideale leeftijd om met alcohol te beginnen!
Een verkoper aanvaardt eerst wel om een alcopop te verkopen, maar de toevallige aankomst van de politie doet hem op die toegeving terugkomen. Dit bewijst duidelijk dat hij zich bewust is van het verbod op de verkoop, maar dit naar eigen keuze en goeddunken toepast of naast zich neerlegt.
Het is duidelijk dat de wetgeving betreffende de verkoop van bier en alcohol enerzijds niet goed gekend is en anderzijds niet nageleefd wordt.
Slecht gekend: deze oorspronkelijk fiscale wetgeving zorgt ongetwijfeld voor verwarring bij de verkopers die de verkoop van bier verbieden. Bovendien leidt de verkoop toelaten tot het verkopen van bieren met een hoger alcoholgehalte dan dat van bepaalde alcopops!
Niet nageleefd: het onderzoek van vandaag toont duidelijk aan dat eender welke jongere van 12 jaar zich alcoholische drank kan aanschaffen. Daarbij is het wel extra erg te moeten vaststellen dat de verkopers die zulke klanten probleemloos alcohol laten kopen, soms (of zelfs vaak) maar al te goed beseffen welke gevolgen alcohol voor de jongeren kan hebben.
Bij dit afwijzen van de verantwoordelijkheid komt ook nog soms het ontbreken van bewustwording, cynisme of samenzweerderigheid met de jongere erbovenop.
Om te besluiten...
De sector kan moeilijk, 3 jaar na de eerste interpellatie door het OIVO, zulk onverantwoordelijk en weinig ethisch gedrag verrechtvaardigen. De wetgeving bestaat, ze moet nageleefd worden en er moeten sancties getroffen worden tegen de verkooppunten die zich weinig van die wet aantrekken.
Op het reglementaire vlak moeten we eens te meer vaststellen dat zelfregulering niet werkt! Daarom is het nodig dat de wetgeving betreffende het verbod van de verkoop van alcohol geharmoniseerd wordt en dat elk type van verkoop (in cafés en in winkels) van elk type van alcoholische drank (bieren en wijnen inbegrepen) op identieke wijze verboden wordt.
Spreken van maatschappelijk verantwoord ondernemen vereist ook dat er concrete en transparante acties ondernomen worden op het terrein!
Het is de hoogste tijd om in actie te komen, om deze onwettige praktijken aan te klagen en de betrokken verkooppunten te identificeren.
Wordt vervolgd...
Het cijfer
| 12% | | 12% van de consumenten wordt geconfronteerd met groot materieel gebrek |
Verder lezen
Juist / Fout
Het is aan te raden om de hoeveelheid toegevoegde vetten te beperken.
Juist - Fout