Een toegangsticket zal dus minder kosten ?
De toegepaste tarieven blijven onveranderd: wie de musea van antieke en moderne kunst wilde bezoeken, betaalde tot nu toe 8 € voor een ticket (of 13 € voor een combiticket dat tegelijk ook toegang tot het Magritte museum bood). Nu moet de bezoeker datzelfde bedrag (dat in 2009 trouwens al opgetrokken werd) neertellen, terwijl hij/zij nochtans maar de helft van de tentoongestelde kunstwerken te zien zal krijgen.
Bij dat alles mogen we echter niet vergeten dat de inkomprijs van de musea vastgelegd wordt via een strikte procedure en dat hij dus voorgelegd moet worden aan het beheersorgaan van de musea, goedgekeurd moet worden door dat orgaan, vertaald moet worden in een koninklijk besluit en ten slotte voor ondertekening door dat orgaan en door de Koning doorgestuurd moet worden, zelfs als het mogelijk was om op tijd in te grijpen.
Een misleidende tarifering dus, die niet zonder gevolgen blijft voor het aantal bezoekers, veronderstel ik ?
Zowel het OIVO als Consoloisirs ziet dat deze tarifering niet zonder gevolgen blijft voor het aantal bezoekers van die musea. Ze vragen zich daarnaast – en vooral – af waarom het nodig is om, in een context van economische crisis, de toegang tot kunst of cultuur in het algemeen zo duur te maken en hoe gerechtvaardigd kan worden dat de consument dezelfde prijs moet betalen voor een aanbod dat maar half zo groot meer is ? Vóór 1997 waren die beide musea elke dag gratis toegankelijk. Het is minister Yvan Ylieff geweest die de toegang betalend heeft gemaakt, met een inkomprijs toen van 150 BEF, en tezelfdertijd de dotatie heeft teruggeschroefd met 7 miljoen BEF. Resultaat: een verlies van bijna twee derden van het publiek, vooral onder de plaatselijke bevolking. In 1996, het jaar vóór de afschaffing van de gratis toegang, waren er 953.316 bezoekers geweest; vijf jaar later, in 2001, zijn maar 306.321 bezoekers meer aan de kassa gepasseerd.
Zijn er initiatieven om cultuur toegankelijk te maken ?
Het is in het kader van een burgervriendelijke educatie van essentieel belang dat de toegang tot cultuur zo democratisch mogelijk gehouden wordt.
Daarom steunt het OIVO het initiatief van het Parlement van de Franse Gemeenschap, dat voor alle publiek de gratis toegang tot de musea wil garanderen en dit één zondag per maand. Het OIVO wil over dat initiatief maximaal communiceren zodat het grootst mogelijke aantal potentiële bezoekers er weet van heeft en eraan kan deelnemen. Meer info op www.oivo.be.
Ten slotte pleit het OIVO voor meer transparantie met betrekking tot de tarieven, zowel op de websites als aan de ingang van de musea, en vraagt het gratis toegang in alle federale musea elke eerste zondag van de maand.
Zijn er verder nog tips voor de cultuurconsument ?
Niet vergeten dat de cultuurgebruiker rechten heeft, die beschreven staan in het charter van de cultuurgebruikers.