De ontwikkeling van alternatieve testmethoden vraagt echter meer tijd dan voorzien. Volgens de Europese Commissie zou de toepassing van de wet uitgesteld kunnen worden.
Vandaag is de Europese ordonnantie 2009/1223/EG nog van toepassing, die de verkoop van op dieren geteste producten verbiedt, maar enkel voor wat 'eenvoudige' tests betreft (op huid- en oogirritatie).
Europa is al sinds 1976 bezig met het probleem van de experimenten op dieren en heeft een richtlijn betreffende de cosmetica uitgevaardigd. Die werd al een tiental keren aangepast. Eerst verbood Europa de tests voor cosmetica, daarna de verkoop van de producten die in derde landen (zoals de VS) op dieren getest worden. Nu wordt 2013 vooropgesteld voor het verbod van meer complexe tests en dus niet meer enkel de irritatietests. Er werd echter gezegd dat de industrie niet op tijd klaar zal zijn met de ontwikkeling van alternatieve methoden (wat wordt bevestigd door een Colipa, de Europese cosmeticavereniging) en nu wordt er zelfs al gefluisterd dat er een uitstel zit aan te komen tot in 2019. Dit nieuws wekte zware ergernis bij de dierenbescherming, die haar sympathisanten mobiliseert en tientallen petities en protestbrieven via het internet laat circuleren.
Op hetzelfde moment hebben cosmeticagiganten, zoals L'Oréal, aangekondigd dat ze erin geslaagd zijn om in Lyon (Frankrijk) een centrum uit te bouwen waar de veiligheid van cosmeticaproducten getest kan worden op namaakhuid van mensen en dus niet meer op levende wezens. Dat vooronderzoekscentrum zou nu per jaar 130.000 stuks namaakhuid van 9 verschillende huidtypes kunnen produceren. Bovendien financieren de industrie en de Europese Commissie samen een onderzoeksproject van 50 miljoen euro dat gericht is op de ontwikkeling van onderzoeksmethoden waarvoor geen dieren nodig zijn.
De cosmeticamarkt in Europa is niet te onderschatten: in 2009 vertegenwoordigde hij een omzet van 69,5 miljard, met Duitsland, Frankrijk en Italië als de grootste afzetmarkten. De wereldmarkt is goed voor 136 miljard euro en in het Europa van de 27 lidstaten geeft elke inwoner per jaar gemiddeld 128 euro uit voor toiletartikelen en cosmetica. Laat ons ook niet vergeten dat de tests op dieren toegelaten blijven in de VS, de op een na grootste markt ter wereld, na de Europese Unie. En dat in China en Brazilië, respectief de vierde en vijfde op de marktenlijst wereldwijd, die tests zelfs opgelegd worden door de regering.